ЄвроСтар

ТОВ
Персонал Євро Стар і реквізити компанії Крюiнг, вакансії Робота для морякiв - відкриті вакансії Крюiнговi агентства СНД

Порты, суда, компании... Оффшорный флот...

OFFSHORE
DSV - Diving Support vessel
Судно забезпечення водолазних робіт

DSV - Diving Support vessel
Історія появи суден типу DSV
Судно забезпечення водолазних робіт (DSV) створено як плавуча база, з якої проводяться професійні водолазні роботи у відкритому морі. З розвитком нафтової індустрії, з'явилася необхідність у виконанні підводних робіт, пов'язаних з дослідженням конструкцій, ремонту та обслуговування нафтовидобувних платформ і інших важливих офшорних морських конструкцій. Поява перших типів цих судів доводиться на 1960-1970 роки, в розпал видобутку нафти в Північному морі і Мексиканській затоці, які починають проводити водолазні роботи як підводної частини конструкції, так і навколо неї. До цього часу всі роботи виконувалися безпосередньо з пересувних нафтовидобувних платформ (mobile oil drilling platforms), трубоукладачів (pipe-lay vessels) або плавучих барж з кранами (crane barges). Водолазне обладнання займало багато цінного місця, постійно ламалося і приходило в несправність, а так само проведення водолазних робіт ускладнювалося інший спеціалізацією судів і непридатністю судна підтримувати їх при поганій погоді, це робило ці роботи небезпечними і сезонними - все це і стало тенденцією до створення судна забезпечення водолазних робіт. Основні особливості дизайну суден типу DSV:
Наявність Системи динамічного позиціонування (Dynamic Positioning System), яка дозволяє судну зберігати його положення на воді, в незалежності від стану моря, течії і вітру. На судах цього типу встановлюється система динамічного позиціонування 2го або 3го класу, в яких при виході з ладу будь-якого пристрою відбувається його дублювання іншим, що дозволяє безпечно проводити водолазні роботи у відкритому морі і на великій глибині. Система змішування газів для проведення водолазних робіт нижче 50 метрів (Saturation diving system), яка створює штучну газова суміш, що відрізняється від атмосферного повітря наявністю гелію замість азоту, що попереджає кесонну хвороба (caisson disease) у водолазів. Caisson disease - Декомпрессионная, або кесонна хвороба, скорочено - ДКБ (на жаргоні підводників - кессонка) - захворювання, що відбувається, головним чином, через швидке - в порівнянні з часом рассищенія - зниження тиску вдихається газової суміші, в результаті якого гази (азот , гелій, водень - в залежності від дихальної суміші), розчинені в крові і тканинах організму, починають виділятися у вигляді бульбашок в кров потерпілого і руйнувати стінки клітин і кровоносних судин, блокувати кровотік. При важкій формі декомпресійна хвороба може призвести до паралічу або смерті. В основному, всі системи занурення розташовуються горизонтально, на максимальній відстані від будь-яких двигунів і підрулюючих пристроїв.

Захист і стабілізація становища для водолазних камер (diving chamber), дзвонів (bells) і обслуговуючих їх систем (bell handling) є життєво важливим, які зазвичай розташовуються уздовж осьової лінії судна разом з житловими камерами (living chambers) і добре захищені конструкцією судна.

Доступ до самохідних гіпербаричної рятувальних шлюпок (self propelled hyperbaric lifeboat) і спуск дзвонів через спеціальний басейн для спуску водолазів (moonpool) в корпусі судна, що знаходиться на осьовій лінії судна. Self propelled hyperbaric lifeboat - самохідна гипербарическая рятувальна шлюпка, застосовується для евакуації водолазів, які перебувають в спеціальній камері, всередині рятувальної шлюпки, де продовжують проходити декомпресію. Запас кисню - на 24 години, їжі і води - на 72 години. Moonpool-служить для надання доступу під воду для виконання водолазних робіт і занурення дистанційно-керованого мобільного робота. Знаходиться moonpool на перетині осьових ліній судна, для уникнення ефекту кільової і бортовий качки.

Двосторонній навігаційний місток з дублюванням всіх основних і допоміжних панелей управління, щоб навігаційний офіцер міг спостерігати за системою занурення з містка, а також для гарної видимості робочої палуби і навколишнього її зони проведення робіт.

У доповненні до основного дизайну судна можна додати: Наявність вертолітного майданчика (helideck) для зміни екіпажу, медичної евакуації або доставки медичного персоналу на судно в аварійних ситуаціях. Більшість суден забезпечення водолазних робіт забезпечені Системою дистанційного керування мобільним роботом (ROV System), яка застосовується в допомогу при зануренні водолаза, для визначення потенційних небезпек.

ROV System
Счетчик PR-CY.Rank Херсонский ТОП